7 Maddede Neden İşletmenizde Müzik Yayınlamalısınız?

viva medya işletmeniz için radyo yayını

Hiç fon müziği olmayan sessiz bir mağazada bulundunuz mu? Peki izleniminiz neydi?

Çoğu insan gibiyseniz, muhtemelen kendinizi rahatsız hissediyorsunuzdur ve etrafa biraz baktıktan sonra, çabucak oradan ayrıldınız ve daha dost canlısı ve daha sıcak bir mağazaya yöneldiniz. Diğer taraftan başka bir mağazada, müzik çok gürültülü veya rahatsız edici olduğundan, kendinizi stresli ve rahatsız hissetmenize neden olduğu için hiç bir mağazadan çıktığınız oldu mu?

Müzik, bir mağazanın perakende satış karışımında küçümsenmiş olsa da önemli bir unsurdur - doğru müzik, insanları doğru zihin çerçevesine yerleştirme, marka imajını (yeniden) tanımlama, müşterileri çekme ve artırma potansiyeline sahiptir.

Mağazanızda müzik, satış fırsatları getirir. İşte doğru müziği çalmanın perakende işinize fayda sağlayacağının yedi harika nedeni:

1. Markanızı oluşturun ve farklılaştırın

Tasasız ve rahat bir marka mısınız? Sıcak bir atmosfere sahip aile mağazanız mı var mı? Canlı ve enerjik misiniz? Çaldığınız müziğin temposu, hacmi ve tarzı, marka kişiliğinizi müşterilerinize daha kapınızdan girmeden önce iletmenize yardımcı olabilir. Müzik, bir marka imajı için o kadar etkili bir sinyaldir ki, markanın ve ürünlerin kişiliğini anlamak için bir mağazadan çıkan notaları dinlemek çoğu zaman yeterlidir.

Bir takım elbise için alışveriş merkezinde olduğunuzu hayal edin. Resmi kıyafet giyme ihtimalleri düşük olduğundan, muhtemelen rap veya dans müziği çalan mağazalara girmeyeceksiniz. Öte yandan, yeni bir çift spor ayakkabı arıyorsanız, muhtemelen aynı mağazalardan birine, notaların cazibesine kapılırsınız. Mağazalarınızı yeniden markalaştırmayı veya yeniden markalaştırmayı düşünüyorsanız, müzik, marka hedeflerinize ulaşmada güçlü bir araç olabilir.

viva medya telifsiz magaza muzikleri

2. Doğru atmosferi yaratın

E-ticaret rekabeti güçlendikçe, alışveriş deneyiminin kalitesi, gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalar için temel fark yaratan unsurlardan biri haline geldi. Müzik, perakende deneyimini yaratmada ve geliştirmede önemli bir rol oynamaktadır; öyle ki beş küçük perakendeciden dördü, müzik çalmayı bıraktıklarında mağaza atmosferine zarar vereceğine inanmaktadır.

Araştırmalar, çaldığınız müziğin yalnızca mağaza ortamını değil, aynı zamanda müşterilerin ruh halini ve duygularını da etkilediğini gösteriyor. Mağazacılar arka plan müziğinin temposunu ve tarzını değiştirerek atmosferde gözle görülür bir değişiklik yaratabilir. Mağazanızın atmosferini analiz edin, nasıl bir atmosfer oluşturmak istiyorsunuz? Örneğin, yüksek perdeli pop müzikle eğlenceli bir alan yaratabilir veya rahat ve düşünceli bir atmosfer yaratmak için yavaş ritimler kullanabilirsiniz.

3. Özel bir alan oluşturun

Arka plan müziği, seslerin ve hareketlerin seslerini maskeleyerek müşteriler için kişisel bir alan yaratmaya yardımcı olur ve mağazada dolaşırken, ürünlere göz atarken ve arkadaşlarına veya ailelerine yorum yaparken onlara mahremiyet sağlar. Bunu akılda tutarak, mağazalarda müziksiz çalışan personelin% 99'unun müzik çalan mağazaların daha modern ve alışveriş yapmak için daha çekici yerler olduğunu düşünmesi şaşırtıcı değildir.

mağaza müzik seslendirme

4. Müşteriler için temponuzu belirleyin

Araştırmalar, mağazadaki müziğin hızı, ritmi ve ses düzeyinin müşterilerin mağazadaki akış hızını etkilediğini gösteriyor. Düşük ses seviyesinde sessiz müzik çalarken, insanlar koridorlarda yavaşça gezinme eğilimindedir; Öte yandan, yüksek sesli ve enerjik şarkılar çalındığında, insanlar mağazada hızlanma eğilimindedir. İlginç bir şekilde, müşteri akışının hızı satışları etkilemiyor gibi görünüyor.

Akıllı bir mağaza içi müzik stratejisi, bu efektleri hesaba katacak ve günün saatine ve istenen hedeflere bağlı olarak farklı tarzlar çalacaktır.

Örneğin, bir perakendeci müşterileri mağazanın önünden geçmeye teşvik etmek için kapanış saatinde daha yüksek sesle hızlı tempolu müzik çalmaya karar verebilir; tersine, alışveriş yapanlara ürünleri daha uzun süre dolaşmaya ve keşfetmeye teşvik etmek için yoğun olmayan saatlerde yavaş müzik çalınabilir.

5. Bekleme sürelerini kısaltın

Müzik, insanların zaman algısını etkileyebilir. İyi bir fon müziği varsa, uzun bir satır daha kısa hissedecektir. Arayanlar beklemeye alındığında çalınan melodilerin ardındaki prensip aynıdır. İnsanlar eğlendiğinde, sıkılma veya öfkelenme ve geri dönme olasılıkları daha düşüktür.

mağaza fon müzikleri

6. İnsanları satın almaya teşvik edin

Araştırmalar, müziğin alışveriş yapanların neyi seçtiğini ve ne kadar satın aldıklarını etkileyebileceğini gösteriyor. 2005 yılında yapılan bir araştırma, insanların hoş bir müzik çalındığında ani alımlara daha fazla para harcama eğiliminde olduklarını ortaya koydu. Bu etki, insanların mağazada çalan müziğin farkında olmadıklarında bile mevcuttu, bu da müziğin alışveriş alışkanlıkları üzerinde bilinçaltı etkisi olduğunu kanıtlıyordu. Daha ilginci, çalınan müzik türü belirli satın alımlar için tetikleyici görevi görebilir.

Örneğin, klasik müziğin, müşterileri daha pahalı ürünler satın almaya yönlendirdiği görülmüştür. Bilim adamları, bunun klasik müziğin yüksek kalite ve zarafet duyguları uyandırması ve dolayısıyla bu yöndeki satın alma kararlarını etkilemesi nedeniyle olabileceğine inanıyor. Birinci sınıf bir mağazanız varsa, müşterilerinizin göz atması için bir arka plan olarak klasik melodiler çalmayı düşünebilirsiniz. 1997'de Nature'da yayınlanan sıkça alıntılanan araştırmada, araştırmacı bir şarap dükkanında çeşitli müzik türlerini çaldı. Fransız müziği çalarken insanların daha fazla Fransız şarabı aldığını keşfettiler; Onun yerine Alman müziği çaldığında, insanlar daha fazla Alman şarabı satın aldı. Şaşırtıcı bir şekilde, alıcıların kendileri müziğin şarap tercihleri üzerinde herhangi bir etkisi olduğunun farkında değillerdi.

Sizin de müzik stratejiniz özel satış hedeflerinizi desteklemek için mi tasarlandı?

7. Üretkenliği artırın

Mağazada müzik sadece müşteriler için değil, çalışanlar ve yöneticiler de bundan yararlanıyor. Etkili bir müzik stratejisi, personelin moralini, odaklanmasını ve üretkenliğini artırmak için harika bir araç olabilir. DJS tarafından yapılan 2013 araştırmasında, şirketlerin% 77'si çalışanlarının müzik çalarken daha üretken olduğunu kabul etti.

Birçok bilimsel araştırma, insanların müzik dinlerken daha hızlı çalışma ve görevleri daha doğru ve yaratıcı bir şekilde tamamlama eğiliminde olduğunu desteklemektedir. Mağaza içi müzik, bir marka için harika bir farklılaşma noktası olabileceği gibi, müşteriler için perakende deneyiminde önemli bir unsur olabilir. Doğru ses bir perakende markasını destekleyecek ve hedef pazarlarla bağlantı kurarken, yanlış müzik çalmanın yıkıcı etkileri olabilir. İngiltere'de 1.000'den fazla müşterinin katıldığı bir araştırma, her iki müşteriden birinin rahatsız edici arka plan müziği nedeniyle mağazadan ayrıldığını ortaya çıkardı.

isletmeniz icin yasal muzik