Mağaza içi müzik yayını

Posted

Mağaza Müzik Yayın Sistemi

Mağazaların bulunduğu bir yere gittiğinizde, orada geçirdiğiniz zaman boyunca pek çok farklı tarzda müzik ile karşılaşırsınız.
Her markanın kullandığı farklı tarzda müzikler, mağaza içi müzik yayını ile gerçekleştirilmektedir. Yapılan bu tür yayınlar; müşterinin tüketime daha açık hale gelmesini sağlarken, aynı zamanda mağazayı ziyaret eden müşteri sayısını da arttırmaktır.

Yapacağınız bir müzik yayını; işletmenizi daha çok müşterinin ziyaret etmesini ve daha çok vakit geçirmesini dolayısıyla daha çok alışveriş yapmasını sağlar. Kapalı devre müzik yayını, birçok işletme tipi tarafından tercih edilen bir uygulamadır.
Örneğin bir cafe’ye ya da restorana gittiğinizde, fonda bir çalan müziği duyarsınız. Çalan müzik, restoranın konseptine uygun bir müziktir. Yöresel yemeklerin bulunduğu bir restorana girdiğinizde çalan müzikler de bu yöreye uygun olacaktır.

Mağaza Müzik Yayını

Yine Starbucks gibi işletmeler de tercihini daha çok ambiyans şarkılardan yana kullanırlar.
Çünkü bu tip işletmelerde müşteriler bir yandan kahvelerini içip bir yandan bilgisayarları başında çalışıyor olabilirler. Bu gibi bir çok faktöre bağlı olarak yapılan müzik yayını hedef kitle ile marka arasında doğrudan bir ilişki kurmaktadır.

İnsanların duygu durumlarına etkisi yüksek olan müzik, artık ticari yaşamda da insanları işletmelere çekmenin bir yolu olarak kullanılmaktadır. Bugün bu durum dünyanın bir çok ülkesinde böyledir. Çalan şarkılar ile her işletmede amaç, tüketiciyi etki altına almaktır. Alışveriş merkezlerinden benzin istasyonlarına, kafelerden süpermarketlere kadar her yerde karşımıza çıkan müzik, bizim duygu dünyamızı doğrudan etkiler. Bu noktada da markanın amacı gerçekleşmiş olur. Yapılan müzik yayını, doğru şekilde seçilirse, müşterilerin daha çok alışverişe yönelmesi, orada daha çok vakit geçirmek istemesi de kaçınılmazdır.

İki farklı işletme düşünelim, birinin kapısında çeşitli sözlerle müşteriyi çekmeye çalışan birkaç kişi ve içeride müşteriler gezerken onları ikna etmeye çalışan görevliler olsun. Diğerinde ise şık bir atmosfer ile eğlenceli müzikler çalıyor olsun. İstisnalar olsa da, etkileyici ve güzel müzik yayını olan mağazanın daha çok müşteri çekeceği ve dolayısıyla günü daha yüksek bir ciro ile kapatacağı kesin gibi görünüyor. Çünkü müzik, insan zihni üzerinde sözlü etkiden çok büyük bir etki bırakıyor. Bu durumda, marka imajını güçlendirmek ve müşteriler üzerinde daha güçlü bir etki bırakmak için, iyi bir müzik yayınına ihtiyacınız olacak.
Mağaza içi müzik yayını sayesinde müşteriler işletme içerisindeki ürünleri daha kolay algılar. Ayrıca müzik, dışarıdan gelebilecek rahatsız edici sesleri ve gürültüyü bastırmak için de en etkili yoldur.