Mağazada müzikler neden önemli?

Posted

Mağaza Müzikleri

Müzik, tüm insanlar tarafından kullanılan ortak dildir. Müzik sözlerinde ve etnik kültüründe farklılıklar olmasına rağmen, aynı düşüncelerde insanları bir araya getirir. Firmalar, pazarlama iletişimi aracı olarak, insanlar üzerindeki uzun süreli müziğin güçlü etkisini kullanıyor. Müzik, duyusal pazarlamanın en önemli araçlarından biridir.

Birçok şirket, özellikle de perakende sektöründe faaliyet gösteren şirketler bilinçli olarak tüketicileri doğrudan etkilemek için müzik kullanıyorlar. Mağaza müzikleri ve mağaza anonsları müşterilerin beklentilerini ve taleplerini karşılamak için gerekli bir sistemdir. Ayrıca şirketler, ürün ve fiyat açısından çok fazla fark yaratma şansına sahip olmadığından, benzersiz mağaza atmosferi dışında mağaza radyo sistemine geçmek zorunda kalıyorlar. Bu şekilde müzik yayını ve kampanya anonslarıyla müşterilerinin beklentilerini karşılayabiliyorlar.

Mağaza içi Müzik Yayın Sisteminin Önemi

Birçok araştırmanın sonucunda mağazalarda dekorasyon sonrasında müşterileri etkileyebilecek en önemli faktörün müzik olduğu kanıtlanmıştır. Müzik çalınmayan bir mağazada müşterilerin çok fazla zaman geçirmediği söylenebilir.
Ancak müzik yayını ve anons yayını yapan mağazaları ziyaret eden müşterilerin daha fazla zaman geçirdiği ve de anonslar sayesinde kampanyalardan haberdar olduğu kesindir.