Mağazada radyo neden önemli?

Posted

 

Mağaza Radyo Sistemi

Doğru bir müzik yayını ile mağazanın satış oranını yükseltmek mümkündür. Müzik, uzun yıllardan bu yana reklam ve pazarlama sektöründe kullanılan bir yöntemdir. Bir markete ya da mağazaya girdiğinizde çalan bir müzik, sizi keyiflendirmenin yanı sıra sizi satın almaya yönlendirecek mağazada daha çok vakit geçirmenizi sağlayacaktır.

Mağaza içinde müzik yayını yapmak için bir çok seçenek mevcuttur. Mağazanızın ve markanızın büyüklüğüne göre ve yine bütçenize göre bu seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz.
Küçük ölçekli bir işletme genellikle internet bağlantısı üzerinden, yani bilgisayardan yapılan müzik yayının ses sistemi ile mağaza içine iletilmesi ile yapılan müzik yayınını tercih edebiliyor. Ayrıca yine küçük işletmeler; müzik listesi oluşturmak ve onu devamlı güncellemek yerine tercihini bir radyo kanalını dinletmekten yana kullanıyor.

Mağaza Radyosunun Önemi

Mağaza satışlarında; ürün dizaynından mağaza dekorasyonuna, müzik yayınına kadar her detayın etkisi vardır. Bu durumda tüm detayları değerlendirmeye almak da satışlar üzerinde olumlu etkiler oluşturmaktadır.

Tüketicinin satın alma davranışlarına olumlu olarak geri dönüş sağlayan mağaza içi radyo yayını, sizi daha tanınır bir marka yapmaya da yardımcı olacaktır. Ayrıca yapılan birçok araştırma da, müzik yayını bulunan mağazalarda tüketicilerin daha çok vakit geçirdiklerini gösteriyor. Bunun yanında müzik eşliğinde yapılan satışlarda, firmanın hizmet ya da ürünleri tüketicinin gözünde daha çok satın alma isteği uyandırıyor. Tüm bunların yanında mağaza içi radyo yayını, müşteriyi etkisi altına aldığı için, mağaza dışından gelen gürültülerin ve mağaza içinde bulunan gereksiz seslerin bastırılması ve müşterilere rahat bir ortam yaratılması adına önemlidir. Hızlı müzik akışının bulunduğu bir mağazada, çok kalabalık olan günlerde bile rahat bir alışveriş atmosferi bulunacak.

Uydu tabanlı ya da Web tabanlı olarak gerçekleştirilen mağaza içi radyo yayını, zinciri bulunan mağazalar için de büyük bir yardımcıdır. Aynı anda tüm şubelerde aynı müzik yayınını yapmanıza olanak sunan mağaza içi radyo ve müzik yayını, tüm mağazalarınızı tek bir noktadan yapabileceğiniz müzik yayını ile kontrol edebilmenizi sağlıyor.

Ekonomik aylık hizmet bedelleri ile birçok firmadan marka radyo yayıncılığı hizmeti alabilir, ayrıca belirli bir radyo kanalı ile internet sözleşmesi imzalayarak, sahibi olduğunuz işletme içinde radyo yayını yapabilirsiniz. Hedef kitle, müşteri portföyü ve marka imajı göz önünde bulundurularak, çalınacak olan parçaların ve yayın akışının önceden belirlendiği kurumsal radyo yayınları ise, özellikle zincir mağazalar, süper marketler ve büyük markalar için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Eğer siz de kurumsal firmalar arasındaki yerinizi almak istiyorsanız, işe müşterilerinizi doğru bir tanıtım stratejisiyle, yani mağaza içi müzik ve radyo yayıncılığı ile başlayabilirsiniz.