Mağazalarda veya Restoranlarda Müzik Çalma

Posted

Mağaza ve Restoranlarda Lisanssız Müzik Çalınır mı?

Birçok mağaza ve restoran sahibi, arka planda müzik çalmanın müşterileri karşılayarak ve kendilerini rahat hissetmelerini sağlayarak işlerini güçlendirdiğini fark ediyor. Pek çok müzik eserinin telif hakkı korumasına tabi olduğunun farkında olmayabilirler. Teorik olarak, bir mağazada müzik çalarlarsa telif hakkı ihlali nedeniyle dava açılabilirler. Bunun nedeni, Telif Hakkı Yasasında sağlanan münhasır haklardan birinin, telif hakkı alınmış bir çalışmanın kamuya açık performansını kontrol etme hakkı olmasıdır. Bir mağazada şarkı çalmak bir tür halka açık performanstır. Hiç kimsenin farkı bilmeyeceğini düşünebilirsiniz, ancak bu hakkın ihlallerini izleyen ve telif hakkıyla korunan müziğin halka açık performansı için ödeme toplayan üç sanatçı hakları kuruluşları vardır.

Bu sorunu çözmenin bir yolu, yıllık lisans için ödeme yapmaktır. Mağaza alanınız 100 metrekareden fazlaysa veya restoran alanınız 500 metrekareden fazlaysa, yönetici hakları kuruluşlarından lisanslar alabilirsiniz. Canlı müzik performansları yapıyorsanız, herhangi bir ek ücret dahil olmayabilir. Mağazanızın içinde bir kafe işletiyorsanız, kafede canlı veya kayıtlı müzik çalarsanız ayrı bir ücret ödemeniz gerekebilir.

müzik telif hakları

Müzik Lisans Ücretleriyle Çalışmak

Dükkan ve restoran sahipleri genellikle yılda yüzlerce dolar ödemeye isteksizdir. Modern çağdan önce yazılmış klasik müziği, bu müzik kamuya açık olduğu için çalabilirsiniz. Ayrıca, bazı müzik eserleri özellikle telif hakkı sistemi dışında kullanılmak üzere kaydedilmiştir, bu da lisansların ve telif ücretlerinin geçerli olmadığı anlamına gelir. Telif ücreti içermeyen müzik bulmak için vivamedya.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bazen bir mağazada veya restoranda çalışan insanlar kendi müziklerini besteler. Bu durumda besteci olacak telif hakkı sahibinden izin alırsanız orijinal müziği ücretsiz olarak çalabilirsiniz. Veya grup kendi müziğini çaldıkça ve sizden herhangi bir ek performans ücreti talep etmediği sürece komisyon olmadan canlı performanslar düzenleyebilirsiniz.

İşletmeniz kayıtlı müzik satıyorsa, muhtemelen yıllık lisans ücretlerinden muaf olacaksınız. Bu istisna, bu tür performansların satış noktasının yakınında gerçekleşmesi koşuluyla, telif hakkıyla korunan eserlerin kopyalarının veya kayıtlarının perakende satışını kolaylaştırmayı amaçlayan tüm performanslar için geçerlidir. Ancak, satmadığınız bir müzik çalarsanız, bu istisna geçerli değildir.

İşletmenizin yalnızca bir bölümü kayıtlı müzik satıyorsa, bir istisna sizi tam olarak koruyamayabilir. Kaydedilmiş müziği, mağazanızın satılmayan bölümlerinde muhtemelen çalamazsınız. Bu, uygulamanın satışın “yakın bölgesinde” gerçekleştirilmesi gerekliliğine dayanmaktadır. Mağazanın farklı bir katında veya farklı bir kanadında müzik çalmak muafiyete uygun olmayacaktır.