Mazağa radyosu nedir?

Posted

Mazağa Radyosu

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de markalar mağaza radyosunu tercih etmek zorunda kalıyorlar.
Özellikle çok bayili firmalar için radyo olmazsa olmazlardandır. Çünkü bir mağaza her ne kadar logosuna, konseptine, etki alanına, fiyat politikasına önem verirse versin, mağaza radyosu olmadan statüyü ve kurumsal imajı tamamlayamaz.

Mağaza radyosu veya kurumsal radyo teknolojinin gelişmesiyle birlikte önem kazanmış ve tüketiciye doğrudan ulaşım aracı olmuştur. Mağazalarda çalan müzikler ile birlikte ancak üç boyutlu mağaza konseptini tamamlamak demektir. Bir marka mağazasında müzik yayını ve anons sistemi kullanıyorsa o markanın tüketiciye doğrudan hitap etme erişimi imkanı sağlar.

Mağaza Müzikleri İçin Yasal Hükümler

Tüm sanat dallarında olduğu gibi müzikte de bir şarkı üretildiği andan itibaren telif hakkı kapsamına girer. Örneğin bir şarkıcı plak şirketiyle anlaşıp albüm yapmak istediğinde önce Meslek Birliklerinin üyesi olmak durumundadır.

Meslek Birlikleri (MÜYAP, MESAM, MSG, MÜYOBİR, MÜZİKBİR) sanatçının, bestecinin ve aranjörün telif haklarını koruma altına alan derneklerdir. Herhangi bir sanatçı resmi olarak albüm çıkardıktan sonra şarkısını radyolarda, klibini TV kanallarında ve internet sitelerinde dinleyip, izleyebiliyoruz. Bu dinlenen ve izlenen şarkının toplam yayınlanma veya tıklanma sayısına göre yayıncı kuruluşlar tarafından sanatçı adına Meslek Birliklerine telif bedelleri ödenir.

Aynı kural kurumsal radyo için de geçerlidir. Eğer bir mağaza sanatçının izni olmadan şarkısını kendi mağaza radyosunda  çalıyorsa yapılan müzik yayını illegal olur. Bunun için işletme Meslek Birliklerine üye olarak mağazasında müzik çalmak için izin almalı ve buna karşılık telif bedeli ödemek zorundadır. Tüm platformlarda olduğu gibi bu ödenen bedel dernekler aracılığıyla sanatçının tarafına geçecektir.

Kurumsal radyo yayıncılığında hizmet sağlayıcı veya mağaza sahibi telif hakkı ödememesi durumunda 4.000₺ ile 200.000₺ arasında para cezası ve ödenmemesi durumunda hapis cezaları bulunmaktadır. Hiç ummadığınız anda işletmenize avukatlar polisler ile birlikte sizi ziyaret edebilir ve çaldığınız müzikleri denetleyebilirler. O yüzden kurumsal radyo yayını yapmak için tüm yasal sorumluğun bilincinde olmalısınız.