Telif hakkı içermeyen müzik nedir?

Posted

Telif hakkı içermeyen müzik ne anlama geliyor?

telifsiz-muzik

Telif hakkı içermeyen müzik hakkında dolaşan pek çok kesin olmayan fikir vardır. Bu makalede telifsiz müziğin tam olarak ne olduğunu açıklamaya çalışıyor olacağız. Kısaca, Telifsiz Müzik, alıcının bir müzik lisansı için yalnızca bir kez ödeme yapmasına ve müziği istediği kadar kullanmasına olanak tanıyan bir müzik lisansı türüdür. Örneğin, web sitemizden yasal müzik hizmeti alabilirsiniz.

En önemlisi, telifsiz müziğin ne anlama gelmediği Telifsiz Müzik “Lisanssız”, ücretsiz değildir. Tıpkı az Veya “vergiden muaf” ürün ücretsiz değildir, yalnızca vergiden muaftır. Ve evet, bazı insanlar müziklerini bedavaya sunabilir. Örneğin, bir besteci, eserlerinin itibarlı bir listesini almak için öğrenci filminiz için size müziğini ücretsiz olarak sunabilir. Telifsiz Müzik Standart Müzik Değildir Çoğu telifsiz müzik parçası vivamedya.com gibi bir müzik kitaplığından gelirken, bunlar eşanlamlı değildir. Müzik kitaplığı, halihazırda stokta olan – zaten yapılmış ve lisanslanıp kullanılmaya hazır olan müzikleri sunan bir müzik kitaplığıdır. Bazı insanlar stok müziği olumsuz bir şekilde ucuz “konserve müzik” olarak görse de, bu hiç de öyle değildir. Çok amatör, zayıf karışık müzikten son derece profesyonel müzik başlıklarına kadar müzikte tam bir müzik kalitesi yelpazesine sahiptirler. Stok müzik, belirli bir ürün için oluşturulmuş “ısmarlama” müzik anlamına gelmez – film, reklam, TV şovu … Birçok stok müzik kitaplığı müziklerini ücretsiz olarak sunar, ancak diğer kitaplıklar müziklerini bir Kullanım sıklığına ve alanın büyüklüğüne bağlı olarak hak yönetimi veya “kullanım başına” sunmaktadır.

Telif hakkı olmayan müzik, her zaman telifsiz müzik anlamına gelmez.

“Telif hakkı içermeyen” müzik diye bir şey olduğundan emin değiliz, sadece telif hakkını ücretsiz kullanıma sunan müzikler vardır. Çünkü bir müzik parçası oluşturan herhangi biri otomatik olarak o müziğin telif hakkına sahip olur. Yaratıcı umursamayabilir ve herkes müziğini herhangi bir amaç için kullanabileceğini söyleyebilir, dilerse ücretsiz kullanıma açabilir. Ancak bu onu telif hakkı içermeyen yapmaz. Bir telif hakkı sahibi besteci, müziğinin halka açık icrası için bestecilerinden telif ücreti almak isteyebilir. Kamusal alanda müzik kayıtları bile telif hakkından muaf değildir. Beste telif hakkıyla korunuyor olabilir, ancak ses kaydının kendisi (master olarak da bilinir) korunmamış da olabilir.

Telif hakkı olmayan müzik belirli bir müzik türü değildir – klasikten rock müziğe kadar her türden müzik olabilir. Bunun yerine, ticari kullanım için bir tür “müzik lisanslaması” yapılmaktadır. Buradaki ticari kullanım, müziğin yalnızca kişisel kullanım için (evde, arabada, iPod’da) kullanılması anlamına gelmez. Kişisel kullanım, örneğin bir müzik CD’si satın aldığınızda veya iTunes’dan müziğiniz için ödeme yapıp indirdiğiniz zaman elde ettiğiniz bir haktır. Bu size daha geniş haklar vermez (web siteniz, videolarınız, slayt gösterileriniz, TV şovlarınız vb.)

Telifsiz müzik, düşük kaliteli müzik değildir.

Tüm müzikler telifsiz müzik olarak lisanslanabilir. İyi, kötü ve çirkin. Bu müzik lisansı seçiminin, müziğin kendisinin kalitesiyle hiçbir ilgisi yoktur. Kalite, kitaplıktan kitaplığa büyük ölçüde değişir. Kütüphane müziğinin kalitesinin, müzik elle seçilmiş olsun ya da olmasın, besteciler seçilmiş olsun ya da olmasın, yönetim politikalarıyla daha çok ilgisi vardır. Telifsiz Müzik ucuz müzik değildir telifsiz müzik her ne pahasına olursa olsun lisanslanabilir. Bu bir fiyatlandırma yapısı değil, sadece bir lisanslama modelidir. Bununla birlikte, telifsiz model üzerinden lisanslanan müzik çoğu zaman ucuzdur ve çoğu kişi tarafından kullanılabilir.

telifsiz sarkilar vivamedya