Yasal müzik yayını nedir?

Posted

Yasal müzik yayını nedir?

Yasal olduğunda değişiklikler nelerdir?
Yasal müzik yayını yapmak isteyenler kimlerdir?
Bir mağaza müdürü, yasal müziği yayınlamazsa hangi cezalara tabii tutulur? Bu gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız makalemizi okumaya devam edin. Her şeyden önce yasal müzik yayını, sanatçıların haklarını koruma kararı ile yürürlüğe giren bir uygulamadır.

Büyük şirketler, orta ölçekli şirketler ve dükkanlar olabilir. Bu firmalar mağazalarında uygulanan müzik yayınlarında ve radyo yayınlarında kullandıkları şarkılar için telif ücreti ödemelidir. Bu gruptaki şirketler kimlerdir? Siz de dükkan sahibiyseniz telif hakkı ile korunan müzikler için ödeme yapıyor musunuz? Ödeyeceğiniz tutar mağazanızın büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir. 55 metrekareden daha büyük bir mağazanız var ise, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa göre telif ücretleri kapsamına giriyorsunuz demektir.

Yasal Müzik Yayınının Önemi

Mağazanızda çaldığınız şarkılar için telif hakkı bedeli ödemiyorsanız, yasa ihlali yaptığınızdan dolayı para ve hapis cezası alabilirsiniz. Başka bir deyişle, telif hakkı artık sadece televizyon veya radyo değil, aynı zamanda faaliyet gösteren tüm şirketlere de uygulanmaktadır. Çünkü kurumsal mağazalarda oynatılan müzik pazarlama stratejisi kategorisine girer.

Bu uygulama internet’ten şarkı indirme ve sanatçıların işletmelerde müziklerini habersiz çalmalarına karşın haklarını korur. Büyük bir mağazanız varsa ve MESAM, MSG, MÜYOBİR, MÜYAP, gibi telif hakkı koruma derneklerine yıllık ödeme yapıyorsanız, mağazanızda çaldığınız müzik yasal anlamına gelmektedir. Son zamanlarda, birçok mağaza yasal müzik yayını için radyo sistemi tercih ediyor. Özellikle mağaza radyo sistemi ile yasal müzik hizmeti de veren medya şirketleri, mağazaları yüksek telif bedellerinden kurtararak kendi bünyesindeki müzik arşivini mağazalara açıyor.

Bunun dışında bölgesel, ülke çapında veya ulusal anlamda tanınmış kurumlar, çalınan müziğin sahibine gerekli telif bedellerini ödeyerek, uyguladığı müzik yayınını yasallaştırmış oluyor. Aslında, tam anlamıyla 2012 yılından beri birçok büyük süpermarketler oteller, restoranlar, giyim mağazaları ve diğer büyük şirketlerin iç mekanında yayınlanan müzik için telif ödememeleri durumunda ciddi mali cezalar ya da dört yıla kadar hapis cezası uygulanmaya başlandı.

Birçok şirket bu telif hakkı yasalarını bilmiyor veya ilgilenmiyor olabilir. Ancak ansızın gelen bir denetim ile birlikte çok ciddi yaptırımlarla karşılaşabiliyorlar. Türkiye’de her gün denetmenler polis eşliğinde yüzlerce mağazayı denetlemektedir. Bu nedenle mağazada müziğin yayınlanmasından önce, yasallaştırmak adına ya Meslek Birlikleriyle ya da kendi telifli müzik arşivine sahip daha düşük bedeller talep eden medya şirketleriyle anlaşma yapmak zorunludur.