Kapalı Devre Radyo Yayını

kapali-devre-radyo-viva-medya

Kapalı devre radyo yayını yani diğer adıyla kurumsal radyo sistemi aslında halkın bireysel olarak ulaşamayacağı ancak tüketici olarak kendiliğinden içinde bulunduğu bir sistemdir.

Çünkü Kapalı devre radyo yayını dediğimiz sistem sadece mağazaların kullandığı bir müzik çalma sistemidir. Bu yayın mağazaların duvarları ile sınırlıdır. Genel olarak bir tüketici dışarıdan o yayını dinleyemez ve o radyo yayınını dinlemek için çaba göstermez. O yüzden müziklerin lisanslama yöntemi de mağazaların m2 oranına ve şube sayına göre hesaplanır.

Firmaların artık mağazalarında müzik çalmak için CD’ye ihtiyaç duymadıklarını biliyoruz. İşini ciddiye alan perakendeciler radyo otomasyon sistemini kullanıyor. Bu sayede müzik yayını bir yana radyolarında kendi reklamlarını da dinletebiliyorlar. Her ne kadar bazı büyük kuruluşlar mağazalarında kullandıkları radyo sistemini internet üzerinden halka açsa da, günümüzde dijital müzik platformlarının geniş olması sebebiyle tüketiciler eve gittiklerinde bir mağazanın radyosunu dinlemeyi tercih etmiyor.

Ticari amaç ile kullanılan bu sistemin tabi ki getirisi göz ardı edilemez. En büyük avantajının şube sayısı çok olan firmalar için senkronizasyon sağlamasıdır. Bu bakımdan şunu söyleyebiliriz; "Müzik bireysel olarak da, ticari olarak da bir gerekliliktir."

kapalı-devre-radyo-yayını