Mağaza Müzikleri Satışları Nasıl Etkiler?

viva medya yasal müziğin önemi

Popüler, trend olan müzikle ilgili olan şey, müşterileri bir mağazaya çekmenin harika bir yolu olmasıdır. Daha önce hiç duymadığınız bazı rastgele türlerden ziyade, tanımladığınız müziği çalarak bir mağazaya girme olasılığınız daha yüksektir. Müziğin insanlar (bu durumda müşteriler) üzerinde çok büyük bir etkisi vardır ve bu gerçeğin farkında olması gerekenler (mağaza sahipleri/yöneticileri) genellikle onun büyük etkisinin farkında değildir.

Müşterileri etkilemeye çalışırken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır ve en çok gözden kaçan yönlerden biri hızdır. Bu, insanın müziğe verdiği tepkinin en önemli belirleyicilerinden biridir. Küçük yaşlardan itibaren çoğu insan müziğin temposuna doğuştan gelen bir tepkiye sahip görünüyor. Buna güzel bir örnek, hayatın erken dönemlerinde öğrendiğimiz ve bir miktar tempo senkronizasyonu gerektiren el çırpmadır.

Müzik, müşterileri bilgisi dışında etkiler ve hepsi bilinçaltında gerçekleşir. Araştırmalar, hızlı tempolu müziğin insanları mağazada daha hızlı hareket ettirdiğini ve sonuç olarak para harcama olasılıklarının daha düşük olduğunu göstermiştir. Öte yandan, yavaş müzik insanların bir mağazada daha yavaş yürümesini ve dolayısıyla orada daha fazla zaman geçirmesini sağlar; ve daha fazla zaman genellikle daha fazla para harcanması anlamına gelir.

Yol boyunca atılan her adımın, müşterilerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak iş perspektifinden dikkatlice analiz edilmesi gerekir. Sonuçta işletmeyi ayakta tutan onlar. Ortak bir zemin oluşturmak için markanızın stilini belirli müşteri tercihleriyle uyumlu hale getirmek önemlidir. Bu muhtemelen müşteri odaklı mağaza sahipleri için sadık bir müşteri tabanı yaratacaktır.

Müşteriler mağazanızı ziyaret etmeye ve alışveriş yapmaya alıştıktan sonra, yavaş yavaş mağaza dışındaki diğer yerlerde de aynı müziği tanımlamaya başlayacaklar, bu da uzun süre onlarla kalacak unutulmaz bir imaj yaratmanın harika bir yoludur. Mağaza içi müzik mi arıyorsunuz? Buraya tıklayarak tarafımızdan teklif isteyebilirsiniz.

viva medya marka mağaza için müzik lisansı

"Perakende" çağının başlangıcından bu yana, mağazalar her zaman daha fazla müşteri çekmenin yollarını aradılar. Bu genellikle müşteri sadakati oluşturmak ve satışları artırmaya yardımcı olmak için tasarlanmış doğrudan katılımı içerir. Müşteriyi elde tutma söz konusu olduğunda, markalar mağazalarında (fiziksel veya çevrimiçi) “iz bırakmak” için stratejik yerler ararlar.

Bu, müşterilerin mağazaya her geldiklerinde bu özellikleri tanıyabilmeleri için belirli özellikleri mağazalarıyla uyumlu hale getirmek için yapılır. "Özellikler" hakkında konuştuğumuzda, bunlar diğer şeylerin yanı sıra kullanılan renkler ve yaratıcı tasarımdır. Ancak, çok önemli ve çoğu zaman gözden kaçan bir yön müziktir! Müzik içeriği, müşterilerin ilişki kurabileceği unutulmaz bir deneyim yaratarak genel bir marka imajı oluşturmaya yardımcı olur.

Her markanın kendi kişiliği vardır ve müzik, markanın ruh halini ve iletilmek istenen mesajı yansıtması gereken önemli bir unsurdur. "Mağaza içi müzik" terimi burada devreye giriyor.

telifsiz magaza müzikleri viva medya

Mağaza İçi Müzik”, markaların mağazalarında çalınmak üzere seçtikleri müzikleri ifade eder. Müziğin belirli bir alaka düzeyi olmalıdır, bu da her şarkının markanın belirli stiline uyması gerektiği anlamına gelir. Örneğin, özel tasarım giysiler satmaya çalışıyorsanız, Pink Floyd'un "Another Brick in the Wall" oyununu oynamama ihtimaliniz büyük.

Müzik seçiminin daha çok klasik müziğe ya da satmak istediğiniz ürün türünü yansıtan pürüzsüz ve zarif bir şeye yönelmesi bekleniyor. Bir mağazada duyduklarınızın gördükleriniz kadar önemli olduğunu biliyor muydunuz? Her ikisi de her zaman birbiriyle uyum içinde olmalıdır.

Bir mağaza ortamı tasarlarken, ambiyans akılda tutulmalıdır. Belirli bir görüntüyü yansıtmak için mağaza ortamları tasarlama uygulamasına atmosfer denir. Bu terim 1973 yılında ekonomi profesörü Philip Kotler tarafından ortaya atılmıştır.

Ona göre, atmosfer sadece müşteriler için belirli bir imajın korunmasına yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda satışları da artırıyor. Bazı durumlarda estetiğin gelir yaratma üzerinde mağazadaki gerçek ürünlerden daha fazla etkisi olabilir.

Neden telifsiz müzik seçmelisiniz?

telifsiz mağaza kafe restoran müzikleri

Müzik seçimi söz konusu olduğunda, çoğu marka (hepsi değilse de) yüksek telif ücreti ödemeleri beklenen telif hakkıyla korunan müzikleri kullanma eğilimindedir. Çoğunun anlamadığı şey, lisans için yalnızca bir kerelik ödeme gerektiren telifsiz müzik kullanmanın daha uygun olduğu ve ardından parçayı istedikleri kadar kullanabilecekleri. Telif hakkı ihlali ve telif hakkı kurallarına uyulmadığında ortaya çıkabilecek yasal sorunlar hakkında endişelenmekten çok daha kolaydır.

Mağazada müzik seçerken göz önünde bulundurulması gereken faktörler

Müziğin hacim, tempo, mod ve tür gibi çeşitli yönleri müşteriler üzerindeki etkilerini bulmak için farklı mağazalarda teste tabi tutulmuştur. Örneğin, ses düzeyi söz konusu olduğunda, daha yüksek sesli müziğin insanların bir mağazada daha az zaman geçirmesine neden olduğu kanıtlanmıştır. Öte yandan, daha yumuşak müzik insanları daha rahat ettirme eğilimindedir ve bu da onların bir mağazada daha fazla zaman geçirmelerine neden olabilir.

Ancak bu, müşterilerin harcadıkları para miktarını mutlaka etkilemez, yalnızca mağazada ne kadar zaman harcadıklarını etkiler. Bu arada, bir mağazada çalınan müzik türünün müşterilerin harcadığı para miktarını etkilediği kanıtlandı.

magazada muzigin onemi