sosyal-medya-hesap-yonetimi-vivacreative

Sosyal Medya Hesap Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya hesap yönetimi, hedef kitlenin en az, rekabetin en az olduğu şirketler için ideal platformdur. Sosyal medya yönetimi herhangi bir platformda yapılmalıdır, ancak bazen kaynaklar ve zaman yeterli olmaz.

Bu nedenle uygun bir ortam seçilmeli ve bu tarihten itibaren stoklar ağırlıklandırılmalıdır. Sosyal medya yönetiminizi odaklandığınız ve tekrarladığınız kanallar olarak değerlendirebiliriz. Odaklandığınız kanallar; Hedef kitlenizle iletişiminizi sürdürün, her hafta markanızı öğrenin, duyurularınızı farklı öykülerle tekrarlayın. Tekrarladığınız kanallara odaklanmakta olduğunuz platformda içerik paylaşımı olarak adlandırılabilir.

Markanız için iyi bir sosyal medya yönetimi, marka yönetimi ve dijital pazarlama ile. Her gün Facebook’ta gönderi paylaştığınızı ve ayın sonunda X kişiye ulaştığınızı hayal edin. Sosyal Medya Yönetimi bölümünde bunun satışları veya marka bilinirliğini nasıl etkilediğini ve gelecekte işinizi nasıl hedefleyebileceğinizi öğrenin.

Medya seçimi dijital pazarlama özellikleri üzerinden yapılmalıdır. Örneğin, bir SEO şirketinin bir hedef kitlesi olmasa bile Google + ‘da çalışması mantıklıdır. Ek platformlar da herhangi bir zamanda etkileşime izin verir. Youtube için oluşturulan kısa video klipler Twitter için de kullanılabilir. Her kanalda iletim genellikle mümkün değildir. Son zamanlarda popüler bir sosyal medya platformunun ortaya çıktığını biliyoruz. Bu nedenle, her marka stratejilerini olabildiğince doğru tanımlamalı ve ek çalışmalara odaklanmalıdır.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılmalı?

sosyal-medya-hesaplari-rax-creativeTeknolojinin ve internetin gelişmesiyle birlikte günümüzde birçok farklı iletişim kanalı ortaya çıkmıştır ve sosyal medya bunların en popüler olanlarından biridir.

Pek çok kişi bir veya daha fazla sosyal ağda hesaplar oluşturur ve resimler, metinler ve videolar gibi çeşitli içerikleri hesaplarına gönderir ve diğer kullanıcıların hesaplarına abone olur. Bu platformlarda birçok nedenden dolayı aktiftir, örneğin: B. Eğlenmek, zaman geçirmek veya gündemi takip etmek.

Google’a göre Türkiye’de her gün yaklaşık 44 milyon kişi sosyal medya hesaplarını kullanıyor. Bu gerçekleştiğinde, sosyal medya büyük bir pazar haline gelir ve şirketler, daha fazla müşteri çekmek veya mevcut müşterileriyle bağlantılarını güçlendirmek için bu platformlardan yararlanmaya çalışıyor.

Sosyal medya yönetimi burada önemli bir konudur. Bugünkü yazımızda sizleri bu konu hakkında bilgilendirmek istedik. Sosyal medya yönetiminin ne olduğuna ve nasıl yapıldığına bir göz atalım!

Sosyal medya yönetimi; Sosyal medya hesaplarının nasıl kullanılacağı, bu hesapların nasıl ve ne sıklıkla ve nasıl paylaşılacağı, kurumsal kimliğin nasıl yansıtılacağı ve bir krizde hangi yöntemin kullanılacağı stratejilerin oluşturulması, uygulanması ve analizini kapsayan süreçlerdir.

viva-creative

Sosyal Medya Yönetiminin Önemi

Sosyal medya yönetiminde en önemli adım, öncelikle hedef kitlenin tanımlanmasıdır. Bunu belirlemek için, ürün ve hizmetlerinizin gelir grubu, cinsiyet, yaş grubu, coğrafya ve davranış / yaşam tarzı gibi farklı kategorilerdeki kişilerin ulaşacağı şeyleri planlamanız gerekir.

Hedef kitlenizi belirleyerek, doğru kişilere ulaşabilir, böylece hangi ağlarda, nasıl, ne sıklıkla ve ne zaman sosyal ağlara göndereceğiniz konusunda fikir sahibi olursunuz. Bunu yaparak sosyal medya hesaplarınızı etkin bir şekilde yönetmek için önemli bir adım atmış oluyorsunuz.

Hedef kitlenizi belirledikten sonra, bakmanız gereken ikinci nokta içerik yönetimidir.

Sosyal medyayı kullanırken hedeflerinize göre hangi görüşleri ve konuları paylaşacağınızı belirledikten sonra, günde kaç gün veya birden fazla ya da hangi zaman aralıklarının paylaşılacağı gibi sorular yanıtlanmalıdır. hedef kitlenize ulaşmak için bulmanız gerekiyor. Böylelikle bir denge sağlanır: çok fazla veya çok az paylaşmayın ve doğru aralıklarla yayınlamak hedef kitlenin gönderileri kaçırmasını engeller.
Sosyal medya yönetiminde önemli noktalardan biri rekabet analizidir.

Rakiplerinizin yaptığı onaylar, ürün ve hizmet satmaya veya farkındalıklarını artırmaya odaklanan gönderiler, hangi dili kullandıkları, ne sıklıkta paylaştıkları, bir gönderideki yorumlara yanıt verip vermedikleri, bunu yaptıklarında ne kadar süreyle ve nasıl yanıt verdikleri yapacağım. ve rakipler anlamaya çalışmalıdır. Bu size kendi markanızı karşılaştırma ve rakiplerinizin hangi yönlerinin rakiplerinizden daha iyi olduğunu veya nerede geride kaldığınızı görme yeteneği verir ve stratejilerinizi buna göre uyarlayabilirsiniz.

Sosyal medya reklamları hedef kitlenize dahil olsa bile, markanızı henüz ulaşmadığınız kişilere iletmenize yardımcı olabilirler.
Marka imajınızla eşleşen reklamlarla doğru kişilerin karşısına çıktığınızda, sosyal medyayı kullanma hedefinize bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

Kriz yönetimi sosyal medyada da çok önemli. Markanızla ilgili bir kriz olduğunda, olabildiğince hızlı ve doğru yanıt vermeniz gerekir. Bunu yapmak için, kriz oluşmadan önce ortaya çıkabilecek sorunları tespit etmeniz ve bunları ortadan kaldıracak çözümler bulmanız gerekir. Bu şekilde, bir kriz anında çevrimiçi krizinizi etkili bir şekilde yönetebilirsiniz.
Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta, sosyal medya gönderilerindeki yorumları ve hesaplarınıza gönderilen mesajları nasıl takip edeceğinize karar vermektir.

viva-creative

Sosyal Medya Yönetimi İçin Departman Kurulmalı mı?

Sosyal medyayı nasıl yöneteceğinizi araştırırken, bir departman oluşturup oluşturmayacağınıza dair sorularınız olabilir. Şirket içi sosyal medya yöneticisi, şirketinizin kampanyaları için ilgili departmanlarınızla etkili bir şekilde iletişim kurabilir. Fazla mesai yaparak, işiniz daha fazla çalışanı çekebilir. Ancak, strateji oluşturan ve bir içerik oluşturma ekibi oluşturan bir ekip oluşturmak her zaman en iyisidir. Şirket için gerekli şartların sözleşmeye eklenmesi halinde ajanslara sağlanan sosyal medya yönetiminde daha iyi sonuçlar elde edilebilir.

Sosyal medya ajansları; Tasarımcı, içerik yazarı ve sosyal medya yöneticisi. Bu durumda bazı kişiler markanızla ilgili bilgileri değerlendirmeye çalışır ve her alandaki uzmanlar onlara getirilir. Birçok şirket işi halletse de, trendleri ve uygulamaları kontrol etmek daha iyi olabilir. İşletmeler kendilerini satın almak istediklerinde sosyal medyanın bazen daha pahalı olabileceği biliniyor. Bir ajansla çalışmanın hem daha iyi bir analiz hem de daha iyi bir yönetim fikri getirebileceğini söyleyebiliriz. Ancak bunun tersi de mümkündür. Her ajans müşterilerine eylem planları sunmak ve günlerini detaylandırmak istemez. Bu gibi durumlarda, şirketinizde yapılan işin kalitesini ölçmeyi beklemelisiniz. Bu, zaman ve para israfına neden olabilir. Dolayısıyla güvenilir bir ajans için çalışabilir veya bu kanallara sahip kişilerle çalışabilirsiniz. Firmanıza uygun kriterleri seçebilirsiniz.

Stratejik planlama ve kararlılık, sosyal medya yönetiminde en önemli adımlardır. Yıllardır birlikte çalıştığınız ajans, şirketinizin amacını veya kimliğini tanımlayamayabilir. Öyleyse, yanlış hedef kitle için çalışıyor olabilirsiniz veya yanlış stratejilerle dikkatiniz dağılmış olabilir. Aynı nedenlerden dolayı, sosyal medya yönetiminin ilk birkaç ayı kritiktir. İşletmenizin büyümesini ve sosyal medyanın işletmenize katkısını ölçmelidir.

Bu boyut ile verileri nasıl yorumlayacağını bilmeyen uzmanlar, yalnızca rakiplerinizin abonelerini hedefleyen raporlar oluşturabilirler. Bu durumda, abone sayısını doğrudan etkilemenin zor olduğu bilindiğinden satışlar üzerindeki etkinizi ölçmelisiniz.

BİZİMLE ÇALIŞMAYAHAZIR MISINIZ?

team.png