sosyal-medya-reklamlari

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal Medya Reklamcılığı

Sosyal medya reklamcılığı, İnternet’teki sosyal ağ web sitelerinde veya sosyal ağlar aracılığıyla her türlü reklam ve tanıtım etkinliği olarak adlandırılır.

Sosyal medya reklamları, sosyal medyayı kullanan kişilere sunulmaktadır. Sosyal medya reklamcılığı, internet reklamcılığı süreçlerinden biridir. İnternet reklamcılığı süreçleri arasında en çok reklamın gösterilebildiği alan sosyal medya reklamcılığı olarak bilinir.

Hepimizin bildiği gibi internet kullanımı çok yaygın. Ancak, internette onları etkileyebilecek veya etkilemeyecek reklamları herkes görmek istemeyebilir. Ancak sosyal medyada reklam verirken, sosyal ağları kullanan kişiler mutlaka sosyal ağlarda reklam göreceklerdir.

Günümüz şartlarında birçok kişiye sosyal medya reklamcılığı ile ulaşılabilmektedir. Çünkü interneti kullanan hemen hemen herkesin bir sosyal paylaşım sitesine üyeliği var.

Günümüzde sosyal medya, hızla büyüyen bir reklam hacmine sahiptir. Reklamlarının her yerde gösterilmesini isteyen kişiler, sosyal medya reklamlarını kendileri bile kullanabilir.

Facebook, Twitter ve Instagram gibi birçok alan sosyal medyada reklam vermek için kullanılabilir. Bu web sitelerinde reklam kolaylıkla sunulabilir.

facebook-reklamlariFacebook Reklamları

Facebook’ta potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. 2 milyon şirket, hedef kitlelerine ulaşmak için Facebook reklamlarını kullanıyor. En etkili sosyal medya kanallarına reklam yerleştirerek 2 milyarı aşkın kullanıcıyla yeni potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz.

 

Instagram Reklamları

Instagram sponsorlu reklamlar ile potansiyel müşterilere ulaşın. Instagram kullanıcılarının yüzde 80’i bu sosyal kanal aracılığıyla bir ürün veya hizmet keşfetti. Çekici tasarımlar ve detaylı hedefleme ile ürün ve hizmetlerinizi hedef kitlenize sunarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

youtube-reklamlariYoutube Reklamları

Youtube, videoları izlemek, kullanıcıların çevrimiçi olarak gerçekleştirdiği en yaygın etkinliklerden biridir. Dünyanın en büyük ikinci arama motoru Youtube’da ürün veya hizmetlerinizin videolarını hedef kitlenize göndererek farkındalığınızı arttırabilirsiniz.

 

 

Twitter Reklamları

Twitter sponsorlu reklamlar ile potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz. 350 milyon kullanıcıya sahip Twitter, beklenenden daha hızlı büyüyor ve önemi her geçen gün artıyor. Son araştırmalara göre Türkiye, 11,8 milyon aktif kullanıcıyla dünyada 6. sırada İngiltere’den sonra Avrupa’da 2. sırada yer alıyor. Açık marka-müşteri iletişimi ve Twitter’ın şeffaf yapısı ile potansiyel müşterilerinizle kolayca iletişim kurabilirsiniz.

viva-creative

Sosyal Medya Reklamlarının Faydaları Nedir?

Sosyal medya reklamcılığı, çevrimiçi reklamcılık hizmetlerine dahil olan hizmetlerden biridir. Dolayısıyla internet üzerinden sadece sosyal medyaya dayalı sosyal medya reklamcılığının birçok faydası vardır. İşte sosyal medya reklamcılığının faydaları:

  • Ürün ve hizmetlerin tanıtımı, sosyal medya reklamcılığının geniş bir kitleye ulaşmalarına izin verdiği için basitleştirilebilir.
  • Reklamı yapılan ürün veya hizmet daha fazla alıcı bulabilir.
  • Sosyal medya reklamcılığı, diğer reklam hizmetlerinden daha fazla ve daha hızlı yayılma yeteneğine sahiptir.
  • İnsanlar sadece reklamları görmekle kalmaz, aynı zamanda onlara daha hızlı tepki verir.
  • Sosyal medya reklamlarında yayınlanan reklam sayısı daha fazla olduğu için her gün milyonlarca kişiye reklamlar gösterilebilmektedir.

Sosyal Medya Reklam Platformları

En yaygın sosyal medya reklam platformları Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram, Pinterest, Snapchat, TikTok ve YouTube’dur. Farklı sosyal ağlar, hedef grubun farklı kesimlerine hizmet eder. Örneğin, Pinterest bir B2B şirketi için en iyi seçim olmayabilir veya hızla büyüyen bir tüketici ürünleri markası başarılı bir LinkedIn iletişim kampanyası yürütemeyebilir.

Doğru sosyal medya platformlarını seçerek, belirli platformlar için bütçeyi, reklam biçimlerini veya kampanya mesajlarını özelleştirebilirsiniz.

Bu, YG’nizi etkili bir şekilde izlemek için kampanya bütçenizi iki bölüme ayırmanıza yardımcı olur:

Ücretler / Maliyetler: Bir sosyal medya reklam ajansı ile çalışırken, ücretlerini gerçek bütçelerinden ayırmanız gerekir. Ancak metin yazarı, grafik tasarımcı veya video düzenleyici gibi üçüncü bir tarafa yapılan ödemelerin yanı sıra resim, video veya yazılım satın almak için harcadığınız parayı içerir.
Reklam bütçesi: Bu, platformun reklam kampanyanızı yürütmesi için gerçekten ödediğiniz parayı içerir.

Reklam bütçenizi belirlemek, özellikle yeni başlayan biriyseniz biraz yanıltıcı olabilir. Aşağıda, reklamları göstermek için nasıl bütçe belirleyebileceğiniz anlatılmaktadır. Örneğin, bir olası satış yaratma kampanyası ile 20 potansiyel müşteri oluşturmanız gerektiğini varsayalım. Araştırmanızı yaptıktan sonra, Facebook’taki potansiyel satış fiyatının (CPL) 10 $ olduğunu gördünüz. Bu nedenle, kampanyanın başlangıç bütçesi 200 $ ‘dır. Teklif verme sürecinin değişkenliği göz önüne alındığında, reklam bütçenizi kolayca artırabilirsiniz. Reklam harcamasını optimize etmek için kampanya boyunca teklifinizi ayarlamaya devam edin.

Reklam kampanyanızı tamamladıktan sonra, kampanyanın tam etkinliğini görebilirsiniz. Hedef başarısı, katılım, bağlantı tıklamaları, beğeniler / takipler, onaylar, profil tıklamaları vb. Son tarih hedefleri belirleyin. Buradan kampanya performansını ve YG’yi ölçebilirsiniz.

BİZİMLE ÇALIŞMAYAHAZIR MISINIZ?

team.png