Telif hakkı içermeyen müzik nedir?

Posted

Telif hakkı içermeyen müzik ne anlama geliyor?

telifsiz-muzik

Telif hakkı içermeyen müzik hakkında dolaşan pek çok kesin olmayan fikir vardır. Bu makalede telifsiz müziğin tam olarak ne olduğunu açıklamaya çalışıyor olacağız. Kısaca, Telifsiz Müzik, alıcının bir müzik lisansı için yalnızca bir kez ödeme yapmasına ve müziği istediği kadar kullanmasına olanak tanıyan bir müzik lisansı türüdür. Örneğin, web sitemizden yasal müzik hizmeti alabilirsiniz.

En önemlisi, telifsiz müziğin ne anlama gelmediği Telifsiz Müzik “Lisanssız”, ücretsiz değildir. Tıpkı az Veya “vergiden muaf” ürün ücretsiz değildir, yalnızca vergiden muaftır. Ve evet, bazı insanlar müziklerini bedavaya sunabilir. Örneğin, bir besteci, eserlerinin itibarlı bir listesini almak için öğrenci filminiz için size müziğini ücretsiz olarak sunabilir. Telifsiz Müzik Standart Müzik Değildir Çoğu telifsiz müzik parçası vivamedya.com gibi bir müzik kitaplığından gelirken, bunlar eşanlamlı değildir. Müzik kitaplığı, halihazırda stokta olan – zaten yapılmış ve lisanslanıp kullanılmaya hazır olan müzikleri sunan bir müzik kitaplığıdır. Bazı insanlar stok müziği olumsuz bir şekilde ucuz “konserve müzik” olarak görse de, bu hiç de öyle değildir. Çok amatör, zayıf karışık müzikten son derece profesyonel müzik başlıklarına kadar müzikte tam bir müzik kalitesi yelpazesine sahiptirler. Stok müzik, belirli bir ürün için oluşturulmuş “ısmarlama” müzik anlamına gelmez – film, reklam, TV şovu … Birçok stok müzik kitaplığı müziklerini ücretsiz olarak sunar, ancak diğer kitaplıklar müziklerini bir Kullanım sıklığına ve alanın büyüklüğüne bağlı olarak hak yönetimi veya “kullanım başına” sunmaktadır.

Telif hakkı olmayan müzik, her zaman telifsiz müzik anlamına gelmez.

“Telif hakkı içermeyen” müzik diye bir şey olduğundan emin değiliz, sadece telif hakkını ücretsiz kullanıma sunan müzikler vardır. Çünkü bir müzik parçası oluşturan herhangi biri otomatik olarak o müziğin telif hakkına sahip olur. Yaratıcı umursamayabilir ve herkes müziğini herhangi bir amaç için kullanabileceğini söyleyebilir, dilerse ücretsiz kullanıma açabilir. Ancak bu onu telif hakkı içermeyen yapmaz. Bir telif hakkı sahibi besteci, müziğinin halka açık icrası için bestecilerinden telif ücreti almak isteyebilir. Kamusal alanda müzik kayıtları bile telif hakkından muaf değildir. Beste telif hakkıyla korunuyor olabilir, ancak ses kaydının kendisi (master olarak da bilinir) korunmamış da olabilir.

Telif hakkı olmayan müzik belirli bir müzik türü değildir – klasikten rock müziğe kadar her türden müzik olabilir. Bunun yerine, ticari kullanım için bir tür “müzik lisanslaması” yapılmaktadır. Buradaki ticari kullanım, müziğin yalnızca kişisel kullanım için (evde, arabada, iPod’da) kullanılması anlamına gelmez. Kişisel kullanım, örneğin bir müzik CD’si satın aldığınızda veya iTunes’dan müziğiniz için ödeme yapıp indirdiğiniz zaman elde ettiğiniz bir haktır. Bu size daha geniş haklar vermez (web siteniz, videolarınız, slayt gösterileriniz, TV şovlarınız vb.)

Telifsiz müzik, düşük kaliteli müzik değildir.

Tüm müzikler telifsiz müzik olarak lisanslanabilir. İyi, kötü ve çirkin. Bu müzik lisansı seçiminin, müziğin kendisinin kalitesiyle hiçbir ilgisi yoktur. Kalite, kitaplıktan kitaplığa büyük ölçüde değişir. Kütüphane müziğinin kalitesinin, müzik elle seçilmiş olsun ya da olmasın, besteciler seçilmiş olsun ya da olmasın, yönetim politikalarıyla daha çok ilgisi vardır. Telifsiz Müzik ucuz müzik değildir telifsiz müzik her ne pahasına olursa olsun lisanslanabilir. Bu bir fiyatlandırma yapısı değil, sadece bir lisanslama modelidir. Bununla birlikte, telifsiz model üzerinden lisanslanan müzik çoğu zaman ucuzdur ve çoğu kişi tarafından kullanılabilir.

telifsiz sarkilar vivamedya

Türkçe Pop Yeni & Popüler Şarkılar – Kasım 2020

Posted

Türkçe Pop Yeni & Popüler Şarkılar – Kasım 2020

Kasım ayında yeni çıkan Türkçe Pop şarkıları videomuzdan izleyebilirsiniz.

Kasım ayında yeni çıkan, en çok dinlenen Türkçe Pop şarkıları

Siz de firmanıza ait radyo istasyonu satın alarak en güncel müzikleri işletmenizde yayınlayabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için vivamedya.com

#yenitürkçeşarkılar #türkçepop2020 #yasalmüzik #kurumsalradyo #vivamedya

Mağazalarda veya Restoranlarda Müzik Çalma

Posted

Mağaza ve Restoranlarda Lisanssız Müzik Çalınır mı?

Birçok mağaza ve restoran sahibi, arka planda müzik çalmanın müşterileri karşılayarak ve kendilerini rahat hissetmelerini sağlayarak işlerini güçlendirdiğini fark ediyor. Pek çok müzik eserinin telif hakkı korumasına tabi olduğunun farkında olmayabilirler. Teorik olarak, bir mağazada müzik çalarlarsa telif hakkı ihlali nedeniyle dava açılabilirler. Bunun nedeni, Telif Hakkı Yasasında sağlanan münhasır haklardan birinin, telif hakkı alınmış bir çalışmanın kamuya açık performansını kontrol etme hakkı olmasıdır. Bir mağazada şarkı çalmak bir tür halka açık performanstır. Hiç kimsenin farkı bilmeyeceğini düşünebilirsiniz, ancak bu hakkın ihlallerini izleyen ve telif hakkıyla korunan müziğin halka açık performansı için ödeme toplayan üç sanatçı hakları kuruluşları vardır.

Bu sorunu çözmenin bir yolu, yıllık lisans için ödeme yapmaktır. Mağaza alanınız 100 metrekareden fazlaysa veya restoran alanınız 500 metrekareden fazlaysa, yönetici hakları kuruluşlarından lisanslar alabilirsiniz. Canlı müzik performansları yapıyorsanız, herhangi bir ek ücret dahil olmayabilir. Mağazanızın içinde bir kafe işletiyorsanız, kafede canlı veya kayıtlı müzik çalarsanız ayrı bir ücret ödemeniz gerekebilir.

müzik telif hakları

Müzik Lisans Ücretleriyle Çalışmak

Dükkan ve restoran sahipleri genellikle yılda yüzlerce dolar ödemeye isteksizdir. Modern çağdan önce yazılmış klasik müziği, bu müzik kamuya açık olduğu için çalabilirsiniz. Ayrıca, bazı müzik eserleri özellikle telif hakkı sistemi dışında kullanılmak üzere kaydedilmiştir, bu da lisansların ve telif ücretlerinin geçerli olmadığı anlamına gelir. Telif ücreti içermeyen müzik bulmak için vivamedya.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bazen bir mağazada veya restoranda çalışan insanlar kendi müziklerini besteler. Bu durumda besteci olacak telif hakkı sahibinden izin alırsanız orijinal müziği ücretsiz olarak çalabilirsiniz. Veya grup kendi müziğini çaldıkça ve sizden herhangi bir ek performans ücreti talep etmediği sürece komisyon olmadan canlı performanslar düzenleyebilirsiniz.

İşletmeniz kayıtlı müzik satıyorsa, muhtemelen yıllık lisans ücretlerinden muaf olacaksınız. Bu istisna, bu tür performansların satış noktasının yakınında gerçekleşmesi koşuluyla, telif hakkıyla korunan eserlerin kopyalarının veya kayıtlarının perakende satışını kolaylaştırmayı amaçlayan tüm performanslar için geçerlidir. Ancak, satmadığınız bir müzik çalarsanız, bu istisna geçerli değildir.

İşletmenizin yalnızca bir bölümü kayıtlı müzik satıyorsa, bir istisna sizi tam olarak koruyamayabilir. Kaydedilmiş müziği, mağazanızın satılmayan bölümlerinde muhtemelen çalamazsınız. Bu, uygulamanın satışın “yakın bölgesinde” gerçekleştirilmesi gerekliliğine dayanmaktadır. Mağazanın farklı bir katında veya farklı bir kanadında müzik çalmak muafiyete uygun olmayacaktır.

Telifsiz Müzik Arşivi

Posted

Viva Medya Telifsiz Müzik Arşivi

Viva Medya’dan yasal radyo yayını alan müşterilerimiz telif hakkı ödemek durumunda kalmadan işletmelerinde müzik yayınının tadını çıkarıyor. Her ay yüzlerce güncellenen şarkılarımızla müzik kütüphanemizi genişletiyoruz. Genellikle bizi tercih eden şirketler; mağazalar, AVMler, marketler, oteller ve kafeler olmaktadır. Biz de bu gibi kurumsal firmalara 2014 yılından bu yana işletmelerinde yasal müzik yayını ve seslendirme hizmeti sunmaktayız.

Aşağıdaki videolarımızdan telifsiz müzik demolarını dinleyebilirsiniz.

Peki müzikte telif hakkı nedir?

Telif hakkı; “Ayrıntıları olan bir şeyin kökeni de” her insanın Emek ve yasaya dayalı ürünlerden doğduğu / yaratıldığı fikri ilkesidir. Bu haklar ihlal edilirse, cezai kovuşturma veya tazminat gibi yaptırımlara tabidirler. Koruma süresi eser sahibi hayatta olduğu ve ölümünden 70 yıl sonra belirlendi. Koruma süresinin sona ermesi üzerine, tanınan mali hakların telif hakkı sahibi geçerliliğini yitirir. Bu nedenle, süresi dolan koruma eserleri, sahibinin izni olmadan ücretsiz olarak temin edilebilir.

Müzik, telif hakkı sahibinin yanma ürünleri kapsamındadır. Bu nedenle, video içeriğiyle sorun yaşamak istemeyen telif hakkı üreticilerinin telifsiz müzik bulması zor olabilir. Çünkü izin sahibi hakları olmayan içerik, şarkı veya şarkı içeriği yaratıcıları bir kurulum eklerken çeşitli cezalarla karşılaşabilir. Örneğin; Facebook, kısa süre önce müzik endüstrisindeki en büyük üç plak şirketi ile yeni bir lisans anlaşması imzaladı, anlaşmaya göre, diğer işletim sistemlerinde video yayınlamak isteyen influencer’lar ve içerik oluşturucular, müzik içeren herhangi bir içeriği yüklemeden önce yasalara uygun olduklarından emin olmalıdır. … YouTube, uygunsuz telif hakkı ihlali gösteren videoları da kaldırır.

Siz de bu tarz sorunlar yaşamak istemiyor ve telifsiz müziği sorunsuzca işletmenizde yayınlamak istiyorsanız. Web sitemizi ziyaret edebilirsiniz…

Ayrıntılı bilgi: www.vivamedya.com

Türkçe Pop Yeni & Popüler Şarkılar – Ekim 2020

Posted

Türkçe Pop Yeni & Popüler Şarkılar – Ekim 2020

Ekim ayında yeni trend Türkçe Pop şarkılara videomuzdan göz atabilirsiniz.

Ekim ayında yeni çıkan, en çok dinlenen Türkçe Pop şarkıları

Siz de firmanıza ait radyo istasyonu satın alarak en güncel müzikleri işletmenizde yayınlayabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için vivamedya.com

#yenitürkçeşarkılar #türkçepop2020 #yasalmüzik #kurumsalradyo #vivamedya

Yeni Yabancı & Popüler Şarkılar – Ağustos 2020

Posted

Ağustos ayında en çok dinlenen yabancı şarkılara videomuzdan göz atabilirsiniz.

Ağustos ayında yeni çıkan ve popüler olan yabancı şarkıları sizler için derledik.

Siz de firmanıza ait radyo istasyonu satın alarak en güncel müzikleri işletmenizde yayınlayabilirsiniz.
Ayrıntılı bilgi için:  vivamedya.com

#encokdinlenen #yabancisarkilar2020 #yasalmüzik #kurumsalradyo #vivamedya

Türkçe Pop Yeni & Popüler Şarkılar – Ağustos 2020

Posted

Türkçe Pop Yeni & Popüler Şarkılar – Ağustos 2020

Ağustos  ayında yeni trend Türkçe Pop şarkılara videomuzdan göz atabilirsiniz.

Ağustos ayında yeni ve popüler Türkçe Pop şarkıları

Siz de firmanıza ait radyo istasyonu satın alarak en güncel müzikleri işletmenizde yayınlayabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için vivamedya.com

#yenitürkçeşarkılar #türkçepop2020 #yasalmüzik #kurumsalradyo #vivamedya

%100 yerli Radyo Şirketiniz VİVA MEDYA!

Posted

Her yıl binlerce şarkıyı markanız için üretiyoruz!

V.M. Müzik Kütüphanesini mağazasında kullanan firmalar en düşük tarifelerle yasal müziğin tadını çıkarıyor! Siz de kiralık müzik değil, telifli müziği kurumunuza taşıyın…
%100 yerli Radyo Şirketiniz VİVA MEDYA!
Ayrıntılı bilgi için: vivamedya.com

#vivamedya #kurumsalradyo #mağazaradyosu #mağazamüzikleri #mağazaiçimüzikyayını #yasalmüzik #teliflimüzik #telifliradyo #alışverişmüzikleri #instoremusic #anons #seslendirme #markaradyosu #mağazaradyo #teliflişarkılar #yasalmüzikyayını #kurumsalmüzik #magazaicimuzikyayini #magazamuzikleri #yasalmuzik

Yeni Türkçe Pop Şarkılar – Haziran 2020

Posted

Yeni Türkçe Pop Şarkılar – Haziran 2020

Haziran ayında yeni trend Türkçe Pop şarkılara videomuzdan göz atabilirsiniz.

Haziran ayında yeni çıkan Türkçe Pop şarkıların listesini sizler için derledik.

Siz de firmanıza ait radyo istasyonu satın alarak en güncel müzikleri işletmenizde yayınlayabilirsiniz.
Ayrıntılı bilgi için vivamedya.com

#yenitürkçeşarkılar #türkçepop2020 #yasalmüzik #kurumsalradyo #vivamedya

 

İşletmeler için Yasal Müzik, Kurumsal Radyo Yayını

Posted

İşletmeler için Yasal Müzik, Kurumsal Radyo Yayını

Biz de bunu ileriye taşıyarak kurumsal radyoculuğu ayağınıza getirdik. Tüm mağazalarınızda senkronize bir şekilde mağaza radyonuzun tadını çıkarabilirsiniz. Yeni tanıtım videomuz sizlerle…

Artık işletmelerin olmazsa olmazı mağazalarında müzik yayını yapmaktır.

Firmanıza özel fiyat yapılandırması hazırlayarak, minimum fiyata maksimum kalitede hizmet sunuyoruz. V.M. Müzik Kütüphanesini kullanan Mağazalar hiçbir Müzik Derneklerine üye olmak zorunda kalmadan yüksek telif ücretlerinden kurtuluyor.

Anasayfamızı ziyaret edin:  vivamedya.com

#yasalmüzik #kurumsalradyo #mağazamüzikleri #telifsizmüzik #vivamedya