HAKKIMIZDA

Biz Kimiz?

Viva Medya ailesi olarak, şirketimizin kuruluş amacı, kapalı devre radyo yayın hizmetine başka bir boyut kazandırmak. Ulusal radyolarda görev almış radyocular, reklam ve dublaj okumaları yapan ses sanatçıları ve ses teknisyenlerinin buluştuğu ilk şirket Viva Medya’dır. Bu yüzden ‘’Bırakın bu işi radyocular yapsın…’’ mottosuyla yola çıkarak hedefimiz, müşterilerimize ulusal radyo düzeyinde yayın hizmeti vermek.


Neden Viva Medya?

Mağazalar, AVM’ler, marketler, oteller gibi kuruluşların, yasal müzik yayınlamaları ve telifli şarkılar çalmalarının onlar için önemli olduğunu biliyoruz. 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre küçük, büyük bütün kuruluşlar müzik çalabilmek için hak sahiplerine, yani bu şarkıları koruma altına alan meslek birliklerine lisans bedeli ödemek zorundadır. Biz, bu zorunlu durumu müşterilerimize karşı avantaj olarak görmüyoruz. Bazı medya şirketleri bu yaptırımdan faydalanarak kendilerine ait kalitesiz şarkıları hizmet almak isteyen firmalara sunmaktadır. Bu firmalar bizimle iletişim kurduğunda şikayetleri genelde yayın kesilmesi, kötü müzikler, kalitesiz seslendirmeler ve belirsiz yayın akışları oldu. Misyonumuz ve vizyonumuz sadece radyoculuk prensiplerine dayanmaktadır. 1 yıl boyunca bize de bu gibi şikayetlerin gelmemesi ve tam anlamıyla en üst düzey yayın yapabilmek için çalışmalar başlattık. Ar-Ge sonuçlarımızda en uygun fiyata en kaliteli hizmeti vermeyi başardık.


Nasıl Yaptık?

Öncelikle kendimize yasal müzik arşivi ürettik. Bu müzikler kendi aranjörlerimiz tarafından yapılmış ve yurt dışından telif hakları satın alınmış şarkılardır. İsteyen müşterilerimize meslek birlikleriyle anlaşma sağlayarak Türkçe/Yabancı müzik çalabilir, ya da Viva Medya müzik arşivimizi kullanarak çok daha düşük telif fiyatlarıyla yayın yapabiliriz. Bize ait müzik kütüphanemizi kullanan firmaların başka bir alternatife ihtiyaç duymayacağından eminiz. Müşterilerimize verdiğimiz ‘’Viva Medya Müzik Kütüphanesi Sertifikası’’, o mağazada yasal müzik yayınlandığının imzası olacaktır. Bu sayede herhangi bir denetlemeye tabii tutulan firmaların bizimle iş ortağı olduğunu belirtmesi ve sertifikamızı göstermesi yeterli olacaktır. Biz yaptığımız sözleşmelerde kendi kütüphanemiz üzerinden tüm yasal sorumluluğu üstleniyoruz. “Viva Medya Radio Player” offline yazılımımız sayesinde müzik yayınınız internete bağlı olmadan yürütülecektir. Program internet üzerinden (stream) yayın yapmadığı için hem adil kullanım kotanızı harcamayacak, hem de yayın kesilme, donma riskleri ortadan kalkacaktır. Bu yüzden tam anlamıyla Kapalı Devre Radyo Yayın hizmeti verdiğimizi söyleyebiliriz.


Firma Radyosunda Anonslar Ne Kadar Etkili?

Artık birçok kuruluş müzik çalmak yerine radyo istasyonu sahibi oluyor. Çünkü Türkiye'deki tüketicilerin % 60 'ı ne alacağına mağaza içerisinde karar veriyor. Bu sayede kendi istasyonunuzun olması, kendi müşterilerinizi yönlendirebileceğiniz anlamına geliyor. Yapacağınız reklam kampanyalarıyla tüketiciyi bilgilendirebilirsiniz. Genelde tüketiciler birincil ihtiyaçları doğrultusunda alışveriş yaparlar. Lakin onları biraz da olsa heyecanlandırabilir, fırsat sunabilirseniz ‘’Arz-Talep’’ kontrolünü elinizde tutabilirsiniz. Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de medya yönlendirmesinin önemli bir faktör olduğunu biliyoruz. Viva Medya’yı kar ortağı olarak gören kurumlardan biri olmanızı çok isteriz. Umarız ki sektörümüzde öncü olur, yurt içi ve yurt dışında sizi en iyi şekilde temsil edebiliriz...


Onur Özden - Mayıs 2015