Hakkımızda

Biz Kimiz?

Viva Medya ailesi olarak, markaların mağaza içi müzik yayın sorumluluklarını üstleniyoruz.
‘’Bırakın bu işi radyocular yapsın!’’ mottosuyla hedefimiz, müşterilerimize ulusal radyo düzeyinde hizmet vermektir.

Neden VİVA MEDYA?

Mağazalar, AVM’ler, marketler, oteller gibi kuruluşların, yasal müzik yayını yapılmasının onlar için önemli olduğunu biliyoruz.5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre küçük, büyük bütün kuruluşlar mağazalarında müzik çalabilmek için hak sahiplerine, yani bu şarkıları koruma altına alan meslek birliklerine lisans bedeli ödemek zorundadır. Biz bu zorunlu durumu müşterilerimize karşı avantaj olarak görmüyoruz. Misyonumuz ve vizyonumuz sadece radyoculuk prensiplerine dayanmaktadır. 2014 yılından bu yana müzik arşivimizi her geçen gün daha da genişletiyor ve profesyonel ekibimizle kendi yazılımımız üzerinden müşterilerimize kesintisiz radyo yayın hizmeti sağlıyoruz.

viva medya logo

Nasıl Yaptık?

Öncelikle kendimize yasal müzik arşivi ürettik. Bu müzikler kendi aranjörlerimiz tarafından yapılmış ve yurt dışından telif hakları satın alınmış şarkılardır. Bize ait müzik kütüphanemizi kullanan firmaların başka bir alternatife ihtiyaç duymayacağından eminiz.

Müşterilerimize verdiğimiz “Viva Medya Müzik Kütüphanesi Sertifikası’’ o mağazada yasal müzik yayınlandığının imzası olacaktır. Bu sayede herhangi bir denetlemeye tabii tutulan firmaların bizimle iş ortağı olduğunu belirtmesi ve sertifikamızı göstermesi yeterli olacaktır. Yaptığımız sözleşmelerde kendi kütüphanemiz üzerinden yayınlanan tüm müziklerin yasal sorumluluğu üstlenmekteyiz.

Yasal Müzik Neden Önemli?

İnsanlığın varoluşundan bugüne müzik herkes için ortak bir dil olmuştur. Dinlediğimiz yabancı bir müziğin sözleri farklı lisanda olması ya da kültürel etnik farklılıklar olmasına rağmen, bize anlatılan duyguyu yaşatabilmektedir. Firmalar stratejik olarak müziğin gücünü pazarlama aracı olarak kullanıyorlar. Müzik, kitlesel pazarlamada işitsel bir araçtır.

Perakende sektöründe faaliyet gösteren büyük firmalar pazarlama aracı olarak tüketicileri müzik ile etkiliyorlar. Bu stratejide mağaza müzikleri ve buna ek olarak mağaza seslendirmeleri tüketiciyle doğrudan iletişim kurma niteliğini taşıyor. Yine perakende sektöründe firmalar, ürün ve fiyat bakımından çok keskin bir fark yaratamadığı için, kendilerine has mağaza atmosferlerine ilave olarak mağaza radyo sistemine geçmek durumunda kalıyorlar. Bu sayede müzik yayını ve kampanya anonsları ile birlikte tüketicilerin taleplerini karşılayabiliyorlar.

Mağaza içi Müzik Yayınının Önemi

Yıllardır süregelen araştırmalar gösteriyor ki işletmeler mağazalarında dekorasyonun haricinde tüketicileri etkilemede en önemli unsurun müzik olgusu sonucuna varmıştır. Müziksiz bir mağazada alışveriş yapan müşterilerin çok fazla zaman geçirmediği gözlemlenmiştir. Fakat müzik yayını ve buna ilave anons yayınları yapan mağazalardaki durum çok farklı. Bu mağazalarda alışveriş yapan müşteriler ise çok daha fazla zaman geçirdikleri gözlemlenmiş, duyuru ve anonslar sayesinde kampanyalardan haberdar ederek satış artırımları tetiklenmiştir.

Firma Radyosunda Anonslar Ne Kadar Etkili?

Artık birçok kuruluş müzik çalmak yerine radyo istasyonu sahibi oluyor. Çünkü Türkiye'deki tüketicilerin % 60 'ı ne alacağına mağaza içerisinde karar veriyor. Bu sayede kendi istasyonunuzun olması, kendi müşterilerinizi yönlendirebileceğiniz anlamına geliyor. Yapacağınız reklam kampanyalarıyla tüketiciyi bilgilendirebilirsiniz. Genelde tüketiciler birincil ihtiyaçları doğrultusunda alışveriş yaparlar. Lakin onları biraz da olsa heyecanlandırabilir, fırsat sunabilirseniz ‘’Arz-Talep’’ kontrolünü elinizde tutabilirsiniz.

Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de medya yönlendirmesinin önemli bir faktör olduğunu biliyoruz. Viva Medya’yı kar ortağı olarak gören kurumlardan biri olmanızı çok isteriz. Umarız ki sektörümüzde öncü olur, yurt içi ve yurt dışında sizi en iyi şekilde temsil edebiliriz.

viva medya banner