Kurumsal Radyo Hizmeti

‘’Bırakın bu işi radyocular yapsın!’’ mottosuyla hedefimiz, müşterilerimize ulusal radyo düzeyinde hizmet vermektir.

kurumsal-radyo-vivamedya

Yasal Müzik & Anons Yayını

Mağazalar, AVM’ler, marketler, oteller gibi kuruluşların, yasal müzik yayını yapmasının onlar için önemli olduğunu biliyoruz.

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre küçük, büyük bütün kuruluşlar mağazalarında müzik çalabilmek için hak sahiplerine, yani bu şarkıları koruma altına alan meslek birliklerine lisans bedeli ödemek zorundadır. Biz bu zorunlu durumu müşterilerimize karşı avantaj olarak görmüyoruz.

Misyonumuz ve vizyonumuz sadece radyoculuk prensiplerine dayanmaktadır. 2014 yılından bu yana müzik arşivimizi her geçen gün daha da genişletiyor ve profesyonel ekibimizle kendi yazılımımız üzerinden müşterilerimize kesintisiz radyo yayın hizmeti sağlıyoruz.

V.M. Radio Player

Firmaların en büyük şikayeti, mağazalarında bulunan radyo sistemi canlı yayın olduğundan sürekli kesintiye uğraması ve internet kotalarının dolması olmuştur. Ancak VM Radio Player’ı kullanan firmalar mağaza radyolarında internete ihtiyaç duymadan sorunsuzca müzik ve anons yayınlarını dinletebiliyorlar.

vm-radio-player

OFFLINE SİSTEM

Mağazanızın radyosu için VM Radio Player'ı kurduğunuzda program sadece griş yapmak için internete ihtiyaç duyar. Kullanıcı bilgilerinizle giriş yapmanızın ardından 7/24 offline olarak çalışmaya devam edecektir.

AKIŞ TAKİP ETME

Programın arayüzünde hangi müzik listesinin saat kaçta çalınacağını, hangi anonsların kaç dakika aralıklarla yayınlanacağını inceleyebilirsiniz. Buna ek olarak çalma geçmişinden daha önce yayınlanan kayıtları takip edebilirsiniz.

AKIŞ PLANLAMASI

VM Radio Player mağaza radyonuz için günün belirli saatlerinde farklı müzik tarzları çalabilmektedir. Ayrıca farklı dakika aralıklarında reklam seslendirmeleri yayınlayabilir, farklı zaman aralıkları ile reklam kuşakları hazırlayabilirsiniz.

GÜNCELLEMELER

Mağazanızın radyosu için stüdyomuzdan talep ettiğiniz yeni seslendirmeleri VM Radio Player otomatik olarak çalacaktır. Anonslarınızın günlük veya haftalık olarak planlayabilirsiniz. Ayrıca farklı bölgerdeki şubelerinize farklı anonslar yayınlayabilirsiniz.

Çalma Listeleri

Her sektöre, her konsepte uygun olabilecek örnek çalma listelerimize göz atın! Markanızın mağaza atmosferini çeşitli müzik tarzlarıyla oluşturabilirsiniz.

Pop Slow

Enerjik Dans

Hip-Hop & Rap

Restoran Müzikleri

Female Vocal

EDM & House

2014 Yılından Bu Yana

10.000

Lokasyona yayın verdik

900.000

Anons Yayınladık

70

Şehirde Hizmet Verdik

Sanatın tüm dallarında mevcut olduğu gibi müzikte de üretilen bir şarkı tamamlandığı andan itibaren telif hakkı yasasına dahil olur. Örnek vermek gerekirse bir sanatçı yapımcı bir şirketle anlaşarak albüm çıkardığında o sanatçı Meslek Birliklerinin üyesi olur ve projesi yasal haklar ile korunur. MESAM, MÜYAP, MSG, MÜYOBİR ve MÜZİKBİR Türkiye'de Meslek Birliklerini oluşturan derneklerdir. Bu dernekler sanatçı, besteci ve aranjörlerin telif haklarını koruma altına alan aynı amaç için kurulmuş devlete bağlı örgütlerdir. Bir sanatçı resmi anlamda albüm çıkardıktan sonra yapılan şarkı radyolarda, video klibi TV kanallarında ve internet platformlarında yayınlanmaktadır. Bu yayınlanan şarkının toplam dinlenme ya da tıklanma oranına göre yayıncı kuruluşlar üzerinden sanatçı adına telif ücretleri ödenir. Bu telif bedelleri yapımcı şirketlere ödenir, ardından sanatçıya hakları transfer edilir.

Bu kural kurumsal radyo sistemi için de geçerlidir. Eğer bir firma herhangi bir sanatçının bireysel izni olmadan şarkısını kendi mağaza radyosunda çalıyor ise yapılan müzik yayını usulsüz ve yasalara aykırı olacaktır. Bunun için firmalar da Meslek Birliklerine üye olup mağazasında müzik yayını yapabilmek için izin almalıdır. Buna karşılık yıllık olarak telif ücretlerini ödemekle yükümlüdürler. Tüm bu unsurlara rağmen hizmeti sağlayan yayıncı kuruluş veya mağaza sahibi çaldığı müziklerin telif hakkını ödememesi halinde 7.000₺/200.000₺ arası para cezası kesilebilmektedir. Bu cezaların ödenmemesi halinde ise sorumlu tutulan kişiye hapis cezalarına kadar ağır hükümler verilmektedir. Mağazada usulsüz müzik yayınlamak, her an işletmenize polisler eşliğinde avukatların ziyaret edebilmesi demektir. Bu avukatlar mağazanızda yayınladığınız müzikleri denetleyebilmektedirler. Bu sebepten kurumsal radyo yayını yapmak için her şey usulüne göre yasal olmalıdır.

Artık markalar mağaza radyo sistemini bir zorunluluk olarak görüyorlar. Örneğin çok şubesi olan şirketlerin radyo yayını olmazsa olmazlardandır. Markalar konseptlerinde her ne kadar logosuna, mekan tasarımına, sunumuna, fiyat politikasına önem verirse versin, mağazalarında radyo sistemi mevcut değil ise marka imajını ve kurumsal kimliğini tamamlamış sayılamazlar. Mağaza radyosu ya da kurumsal radyo geçmişten günümüze teknoloji ile birlikte önem kazanmıştır. Çünkü mağaza radyo sistemi tüketiciyle doğrudan iletişim kurma aracıdır. Şirketlerin radyo sisteminde çalan müzikler işitsel pazarlama niteliğini taşır. Ziyaret ettiğiniz bir mağazada müzik yayını ve anons yayını var ise o şirketin tüketiciyle doğrudan iletişim kurduğunu söyleyebiliriz.

Yıllardır süregelen araştırmalar gösteriyor ki işletmeler mağazalarında dekorasyonun haricinde tüketicileri etkilemede en önemli unsurun müzik olgusu sonucuna varmıştır. Müziksiz bir mağazada alışveriş yapan müşterilerin çok fazla zaman geçirmediği gözlemlenmiştir. Fakat müzik yayını ve buna ilave anons yayınları yapan mağazalardaki durum çok farklı. Bu mağazalarda alışveriş yapan müşteriler ise çok daha fazla zaman geçirdikleri gözlemlenmiş, duyuru ve anonslar sayesinde kampanyalardan haberdar ederek satış artırımları tetiklenmiştir.

  • referans1
  • referans2
  • referans3
  • referans4
  • referans5
  • referans6
  • referans7
  • referans8
  • referans9